Nejčastější druhy podlah: Jak vybrat tu pravou

Podlaha tvoří velmi významnou součást interiéru. Dokáže jej vyzdvihnout, nebo naopak úplně potopit. Víte, jak správně zvolit materiál a dekor v závislosti na umístění i zátěži? 

Co musíte zohlednit jako první? 

Nejdříve se zaměřte na interiér jako celek. Celkový vzhled, kterého chcete dosáhnout, vám pomůže vizualizovat nástěnka vizí, případně interiérové inspirativní fotky, kterými můžete začít. Jaký chcete nábytek? Jaké koberce? Jaký styl je vám nejbližší? Od toho se dál odpíchnete. 

K venkovému stylu a masivním nábytkům od dřevěných postelí až po komody a rustikální sedací soupravy, volte materiál, který s tímto stylem bude ladit - tedy dřevo. 

TIP: Kvalitní masivní postele najdete na Biano.cz.

Důležitým bodem je ale také to, jakým způsobem žijete a jak v domě či v bytě trávíte čas. Máte domácí mazlíčky, případně malé děti? Rádi trávíte čas v kuchyni, ale víte, že vám na podlahu tu a tam spadne sklenička, nůž nebo nedej bože čerstvá porce vývaru? I tohle berte v potaz při výběru druhu podlahy. 

Barevný odstín hraje prim

Barevný odstín podlahy nepodceňte. Víme, že pokud se rozmýšlíte nad dekorem, bývá těžké sladit zádveří, dveře, okna i veškerý nábytek. Na tohle existuje jednoduché pravidlo: 

Aby podlaha vynikla v interiéru, volte ji vždy o dva odstíny tmavší nebo naopak světlejší, než je zbylý nábytek v místnosti. Pokud máte stejný odstín i dekor podlahy a nábytku, odlehčit jej můžete třeba vhodným kusovým kobercem. 

Každá místnost má specifické vlastnosti

Stejnou podlahu byste měli mít pro lepší sjednocení: 

 • ve vstupní chodbě spojené s obývacím pokojem a kuchyní 
 • v obývacím pokoji s kuchyní 
 • ve vstupní chodbě s obývacím pokojem 

Podlaha podle místnosti

 • V kuchyni byste měli mít vždy odolný materiál, který bude odolávat mechanickým poškozením i pádu předmětů. Je také praktické, je-li podlaha odolná vůči vodě. 
 • Ložnice a dětský pokoj by naopak měli mít podlahu, která bude na dotek příjemná. Děti na podlaze tráví spoustu času, rozhodně volte spíše teplejší materiály - lamely, vinyl, dřevo. 
 • Obývací pokoj může být oříšek. Bývá nejvytíženější místností v domě, proto byste se na podlahu měli zvlášť zaměřit. Měla by být odolná a pevná. To platí dvojnásob, pokud máte domácí mazlíčky. 
T2 1

Materiály 

 • dřevěná podlaha z masivu - podlaha z masivního dřeva se vyznačuje dlouhou životností. Není sice tak pevná, jako dlažba, ale v případě poškození se dá lehce přebrousit a nalakovat. Je ideální pro všechny milovníky přírodních materiálů a v interiéru obecně působí velmi vřele a teple. Hodí se do rustikálních i skandinávských interiérů.
 • dřevěná plovoučka - oblíbená klasika je plovoucí podlaha, která je v domácnostech velmi často. Hodí se do dětských pokojů, obýváků i ložnic. Její výhodou je snadná údržba, na druhou stranu je ale citlivá na vlhkost, kdy hrozí poničení a zvlnění povrchu, proto si dejte pozor, kam ji vlastně umisťujete. Do kuchyní není úplně vhodná.
 • laminátová podlaha - laminátové podlahy jsou variantou podlahy plovoucí s třívrstvou konstrukcí, vrchní nášlapnou vrstvu však tvoří fólie. Podlaha se hodí do namáhaných pokojů, zájemci budou také nadšení z nízké ceny. 
 • dlažba - dlažba může působit na první pohled studeně, nenechte se ale zmást. Velmi často se pokládá již na hotové podlahové topení, to znamená že vás studit rozhodně nebude. Výhodou dlažby je její vysoká životnost a odolnost. Podlaha vydrží desítky let, aniž by se nijak výrazně poškodila. Trendy jsou dlažby, které evokují přírodní kámen, kovové desky, dřevo nebo dokonce koberec. Retro dlažby najdete zase v patchworkovém provedení. 
 • vinylová podlaha - vinylu se také říká krytina z PVC. Patří k levnějším variantám podlahových krytin a na podlahu se lepí speciálním lepidlem. Ideální je vinyl například do kuchyní, snadno se ohýbá a nevyžaduje větší speciální údržbu. Hodí se i do vlhkého prostředí, je příjemný na dotek a má měkký a teplý povrch. 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Style Floor Click 41173 Dub Klasik

Style Floor Click 41173 Dub Klasik

1030 Kč
Detail
Fatraclick Dub King 2032-06

Fatraclick Dub King 2032-06

803 Kč
Detail
Style Floor Click 41111 Marušovník Krémový

Style Floor Click 41111 Marušovník Krémový

1030 Kč
Detail
Style Floor Click Dub Elegant 41163

Style Floor Click Dub Elegant 41163

1030 Kč
Detail
Style Floor Click 41160 Dub Versailles

Style Floor Click 41160 Dub Versailles

1030 Kč
Detail
Style Floor Click Dub Karolína 1506

Style Floor Click Dub Karolína 1506

1030 Kč
Detail